Create your own sidebar via Visual Composer with drag and drop tech, for almost all pages!
Aktualności
Noc Bibliotek to ogólnopolskie wydarzenie, które ma za zadanie promować czytanie, ale przede wszystkim zaintrygować i zaciekawić odbiorców na tyle, by chcieli korzystać z bogatej i różnorodnej oferty bibliotek. A jest w czym wybierać!
W sobotę 9 października po raz kolejny zaprosiliśmy mieszkańców Chodzieży do udziału w Nocy Bibliotek. Oj naprawdę u nas się zadziało.
Od progu gości biblioteki witał Kiermasz Dobrej Książki. Można było w bardzo atrakcyjnej cenie, wzbogacić swoją domową półkę z książkami, z czego wszyscy chętnie korzystali.
Pierwszym mocnym akcentem stały się zajęcia z Lego Spike Prime dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy budowali roboty z klocków Lego, rozwiązywali napotkane trudności pod czujnym okiem pani Dominiki, a wszystko po to by w finale je ożywić! Stworzony, nowoczesny robot to dopiero początek – teraz trzeba było je jeszcze odpowiednio graficznie zakodować i wykonać zadanie. Emocje i wypieki na policzkach to najlepszy dowód na to jak angażujące były te warsztaty.
Wieczór upływał nam pod znakiem technologii i innowacji, dlatego też zaprosiliśmy wszystkich (a w szczególności młodzież) na spotkanie interaktywne z pisarzem. To ciekawe rozwiązanie, gdyż prowadzący – bookstagramer i specjalista od fantastyki, Piotr Mąka, wraz z uczestnikami, łączyli się za pomocą platformy Zoom z pisarzem. Nasz gość Artur Urbanowicz, autor znanej powieści „INKUB” przez godzinę żywiołowo rozmawiał z Piotrem, łącząc się z zacisza domowego. Jest to, jak się okazuje, dobry sposób na rozmowę z rozchwytywanymi autorami.
Dwa wydarzenia: interaktywne spotkanie autorskie oraz pokaz fizyczno-chemiczny odbyły się w ramach projektu „DyLEMaty i GoLEMy – przyszłość oczami młodego pokolenia w oparciu o twórczość Stanisława Lema” (projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury)
W trakcie całej imprezy można było zagrać w pierwszą grę komputerową pn. „Quest Chodzieski”, stworzoną przez Wojciecha Kantorskiego. Jest to kolejna wersja, którą autor ulepsza. Chętnych testerów, by przejść się wirtualnie ulicami Chodzieży i rozwiązać napotkane zadania, nie brakowało! Całość trwa około 40 minut. Warto spróbować! Może to dobry wstęp, by później z papierowym questem ruszyć w miasto?
Po interaktywnym spotkaniu autorskim, zrobiło się w bibliotece wybuchowo. Z pokazem fizyczno – chemicznym przyjechały do nas „Laboraki” z Poznania. Był i ciekły azot, i sublimacja, raz minus 80 stopni Celsjusza, innym razem ogień buchał z menzurki. Do tego mnóstwo śmiechu i pozytywnej energii, a przede wszystkim wiedzy, przekazywanej w praktyczny sposób. Podczas spotkania wielokrotnie padało ulubione hasło prowadzących: „To nie czary – to nauka”.
Ta Noc Bibliotek w naszej bibliotece miała pokazać uczestnikom, że nie ma nic złego w tym, że świat rozwija się i unowocześnia, sięgajmy po to bez obaw! W razie sytuacji problemowych, wymagających rozwiązań i tak sięgniemy do najważniejszej podstawy – do książki.