Dział Historii i Tradycji Miasta

Dział Historii i Tradycji Miasta Chodzieży, funkcjonujący w ramach Miejskiej Biblioteki Publicznej zajmuje trzy sale ekspozycyjne. Zgromadzone i zaaranżowane zostały w nim eksponaty związane z lokalną historią i kulturą, od czasów najdawniejszych do połowy XX wieku.

Do zwiedzania wnętrz zaprasza już klatka schodowa, ozdobiona reprodukcjami zdjęć Chodzieży z przed ponad 100 lat. Ten sposób wprowadzenia w dzieje regionu kontynuowany jest na ścianach sal muzealnych.

Ekspozycja w pierwszej sali przypomina czasy lokacji miasta, sięgające pierwszej poł. XV w. Najważniejszym znajdującym się w niej eksponatem jest miecz rycerski z okresu średniowiecza, znalezionym na terenach nadnoteckich. Ponadto w sali wyeksponowana jest reprodukcja najstarszego planu miasta z 1798 r, (oryginał znajduje się w Państwowym Archiwum w Bydgoszczy) . Z Chodzieżą związana jest tradycja rzemieślnicza, sięgająca roku 1656, kiedy to ówczesny właściciel miasta Karol Grudziński herbu Grzymała sprowadził do Chodzieży niemieckich sukienników, którzy z czasem tworzą osiedle tkaczy, tzw. „nowe miasto”. Jako eksponaty Dział przechowuje liczne cenne pamiątki po rzemieślnikach chodzieskich m.in. księgi cechowe z XVIII i XIX w, pisma, a także tłoki pieczętne naczynia cynowe, lady cechowe oraz sztandary upamiętniające najważniejsze momenty w historii cechu.

W drugiej sali prezentowane są przedmioty związane z XIX wiekiem, a także z czasami obu wojen światowych. Znajdują się tam m.in.: mundur żołnierza pruskiego 149 Pułku Piechoty stacjonującego w niedalekiej Pile podczas I wojny światowej wraz z ekwipunkiem, mundur weterana powstania wielkopolskiego oraz mundur członka Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Ponadto można zobaczyć dwa mundury policjantów, polskiej policji państwowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz mundur policjanta niemieckiego z czasów okupacji hitlerowskiej. Sala na swojej ekspozycji posiada ponadto pierwszą historię miasta, autorstwa rektora szkoły ewangelickiej, Wilhelma Fratzke’go z lat 1910 – 1919. Warte poznania są też pozostałości po przedstawicielach dwóch narodów, które razem z Polakami zamieszkiwały dawną Chodzież: Żydach oraz Niemcach.

Ekspozycja w trzeciej sali nawiązuje do tradycji ceramiki chodzieskiej, sięgającej 1855 r. Na zbiory składają się kolekcje zabytkowego fajansu chodzieskiego oraz porcelitu i porcelany w liczbie ponad 200 obiektów. Czas powstania eksponatów to okres od momentu założenia chodzieskich fabryk w XIX wieku do lat 80-tych XX w. Najstarszymi eksponatami w zbiorach ceramiki są pojemniki kuchenne zdobione kobaltowo motywem „cebulowym” z okresu, gdy chodzieska fabryka fajansu należała do annaburskiego koncernu „Annaburger Steingutfabrik”. Kolejne, już polskie wyroby, reprezentuje bogaty zespół m.in. garniturów kuchennych, pojemników na przyprawy, czy dekoracyjnych pater. Przedmioty te nierzadko malowane są ręcznie, zdobione techniką nadruku, z bogatą gamą wzorów inspirowanych rodzimym folklorem i trendami we wzornictwie przemysłowym dwudziestolecia międzywojennego. Na najmłodsze zbiory składają się porcelitowe serwisy do kawy i herbaty, patery oraz figurki tworzące kolekcję tzw. pikasiaków – wyrobów charakterystycznych dla chodzieskiej, a także ogólnopolskiej ceramiki lat 50 i 60-tych XX wieku.

Dział Historii i Tradycji Miasta posiada również osobną stronę facebooka, na którą serdecznie zapraszamy.
W sprawie pytań prosimy o kontakt na adresy email:
info@muzeum-chodziez.pl
kolekcja@muzeum-chodziez.pl