Create your own sidebar via Visual Composer with drag and drop tech, for almost all pages!
Aktualności
25 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej, odbyła się 5 chodzieska noc muzeów. Tym razem dotyczyła ona historii chodzieskiego rzemiosła. Impreza została zorganizowana wspólnie z Cechem Rzemiosł Różnych w Chodzieży. Zwiedzający mogli obejrzeć wystawę poświęconą historii rzemiosła oraz uczestniczyć w pikniku „rzemieślniczym”.
Na wystawie sali Działu Historii i Tradycji Miasta można było obejrzeć dawne narzędzia pracy i przedmioty codziennego użytku podzielone branżami, m.in. centryfugę-wirówkę do mleka, stuletnią karbidową lampkę rowerową, aparat fotograficzny produkowany w Chodzieży przez Pawła Sobkowskiego, narzędzia pracy szewca, kowala, stuletnie maszyny do szycia i wiele innych przedmiotów, które wyszły już z powszechnego użycia. Tłem dla ,,rzemieślniczej aranżacji” były najstarsze atrybuty chodzieskiego cechu, jak księgi cechowe, w tym najstarsza z cechu krawieckiego z XVII wieku, rzemieślnicze tłoki pieczętne oraz sztandary chodzieskiego cechu rzeźnickiego z 1913 roku i szamocińskiego cechu kowalskiego z 1897 roku. Obraz sali dopełniały afisze reklamowe chodzieskich zakładów usługowych z okresu międzywojennego.
Piknik rzemieślniczy przyciągnął na dziedziniec biblioteki dużą grupę zainteresowanych, którzy mieli okazję z bliska podglądać pracę kowala, a także samodzielnie zmierzyć się z pracą z młotem i kowadłem. Swoje narzędzia pracy i wyroby prezentowali także stolarze, szewc, piekarz, serowar, koronkarki, rekonstruktor noży. Dla upamiętnienia 5 muzealnej nocy można było wybić okolicznościowy dukat, czy ulepić z gliny autorski domek tkacza. Spotkanie uprzyjemniała muzyka oraz mały poczęstunek.
Podziękowania za pomoc w przygotowaniu wystawy kierujemy do: Edmunda Kaczmarka, Stefana Tomkowiaka, Tadeusza i Alojzego Kwiatkowskiego, Zygmunta Józwowiaka, Tadeusza Żądło, Przemysława Ostańskiego, Romana Grewlinga, Krzysztofa Nowaka, Przemysława Urbanowicza, Mieczysława Kołodzieja, Piotra Sidora, Cukierni Piotrowscy, Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów/Chodzież, Serowarni Capri, Kowala z Nietąszkowa- Kazimierza Słodowego, Chodzieskiego Domu Kultury, Ceramicznego Street Art.’u, Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Rataj, Małgorzaty, Ewy i Pauliny Opara z Ciszy oraz Jana Kaczmarka i Zakładu piekarniczego SEZAM sp. z.o.o.