Aktualności

Już od kilku miesięcy Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży  w ramach akcji „Weekend z książką” proponuje swoim Czytelnikom na Facebooku ciekawe pozycje książkowe, z szerokiego wachlarza literatury. Do tej pory wśród polecanych lektur znalazło się 140 książek. W ramach tego wydarzenia został ogłoszony konkurs na recenzję, bądź opinię na temat jednej z polecanych powieści. Wśród osób, które przysłały  recenzję znalazła się również pani Anna Kaczmarczyk, która opisała swoje wrażenia po przeczytaniu książki Magdaleny Małeckiej-Wippich pt. „Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem”. To właśnie ta recenzja zrobiła największe wrażenie na jury i została uznana za zwycięską.

Oto jej fragment:” Z pełną swadą i wigorem córka wychwytuje z ust matki ulotne wypowiedzi o swojej pierwszej etiudzie, czyli kłótni z komisją egzaminacyjną, na egzaminie wstępnym do PWST, czy o nierozłącznej przyjaźni z tytanem pracy aktorskiej – Janem Nowickim. Anna Seniuk popisuje się swoją niebywałą pamięcią tekstów poetyckich oraz teorią o wysokim poziomie gry Ireny Kwiatkowskiej, partnerki z „Czterdziestolatka” w reżyserii Jerzego Gruzy. Córka niczym wytrawny psychoterapeuta wydobywa z Anny Seniuk na kartach książki prawdę o tremie przed występem, o locie do Teatru Starego, o byciu niemodną wśród celebrytów XXI wieku czy o popadaniu w melancholię (…)Słowa wymieniane w krótkich zdaniach czy pytaniach córki przeradzają się w bezpośrednie odpowiedzi-monologi matki. Wszak obie spotkały się w „Konopielce” w reżyserii Witolda Leszczyńskiego, więc łączy je nierozerwalna więź i porozumienie. Bo jak mówi Anna Seniuk: „Aktor przygotowuje się do swej roli publicznie i cały czas zmaga się z sobą przy świadkach”. To urzekająca i ciepła lektura, dlatego z przyjemnością może być czytana w jesienno-zimowe wieczory przy filiżance herbaty czy kawy. To „typowa baba, która nie ma żadnych szaleństw” – odkrywa swoją chorobę i śmierć dziadków, by na końcu dodać: „Nigdy nie bałam się myszy. Nietypowa baba jestem”. I taką ją zapamiętamy – nietuzinkową i twórczą.”.

Laureatka konkursu otrzymała w nagrodę zestaw książek – jak się okazało jest to nagroda idealna dla miłośnika słowa pisanego, jakim jest pani Ania.

Gratulujemy i zapraszamy Czytelników do brania udziału w naszych konkursach !

Pani Anna Kaczmarczyk