Aktualności

Debiutancka powieść Grega Baxtera 'Pomieszkanie” była powodem długiej dyskusji na styczniowym spotkaniu naszego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Recenzja:

Ostatnio omawiana na klubie DKK książka mocno nas podzieliła. Połowie klubowiczek  lektura bardzo się podobała, innym wręcz przeciwnie. Trzy koleżanki przyznały się, że po kilku stronach odłożyły powieść na półkę. Moim zdaniem to jedna z lepszych książek, które przeczytałam.

„ Pomieszkanie” to debiutancka powieść Grega Baxtera znanego nam z „Lotniska w Monachium”.

Baxter urodził się w Teksasie ale od dwudziestu lat mieszka w Europie. Najpierw był to Berlin, potem Irlandia. Jego styl twórczości porównywany jest do Kafki czy Murakamiego.

Głównym bohaterem jest Amerykanin w średnim wieku, zaś osią powieści poszukiwanie przez niego mieszkania do wynajęcia. Nic nie wiemy o bohaterze, nie znamy jego nazwiska ani imienia, nie wiemy do jakiego miasta uciekł aby odnaleźć sens życia. Jedynie w rozmowach z przyjaciółką, która pomaga mu znaleźć odpowiednie lokum dowiadujemy się, że służył na misji w Iraku i dorobił się dużych pieniędzy.

Udział w wojnie i traumatyczne przeżycia z tym związane spowodowały wypalenie i chęć ucieczki do miejsc, gdzie nikt go nie zna. Pieniądze zarobione na wojnie nie cieszą go, wręcz brzydzą. Korzysta z nich niechętnie. Jednak lubi drogie rzeczy, herbata musi być najdroższa.  Jego pasją jest odkrywanie nowych, ciekawych miejsc, lubi piękną architekturę, dostrzega piękno w sztuce, zachwyca go sonata Mozarta ale nie skupia się na pasji. Ma swój plan, zwiedzić jak najwięcej  nieznanych miejsc. Z kolei zauważamy w nim ochronę przed światem zewnętrznym i asekurację na wypadek ingerowania w jego życie. Wojna poczyniła w jego psychice ogromne spustoszenia. Boi się bliskości z innymi, nie potrafi nawiązać bliższej relacji z dziewczyną, czuje beznadzieję kolejnych dni, paradoksem jest  to, że jako Amerykanin czuje się lepszy od innych nacji chociaż zauważa że nie jest lubiany. Wręcz w nowym, drogim płaszczu mieszkańcy miasta biorą go za nazistę. Czuje się samotny w tłumie otaczających go ludzi.

Autor na kolejnych stronach powieści snuje niespieszną, refleksyjną, trochę smutną opowieść. „ Pomieszkanie” to podróż w głąb siebie, to poszukiwanie własnego miejsca na świecie. Baxter w mistrzowski sposób pokazał nam jakie spustoszenia w człowieku czyni wojna. Współczesny, technologiczny sposób zabijania niesie ze sobą straty nie do odrobienia. Okropne poczucie winy wobec towarzyszy broni zabijają najlepsze uczucia człowieka jak miłość do innej osoby, dzielenie się radościami czy wsparcie w potrzebie. Nasz bohater jest z tego wyzuty poprzez  obrazy z jakimi spotykał się codziennie na wojnie. Baxter pokazuje też losy uchodźców wojennych, ich brak możliwości asymilacji z rdzennymi mieszkańcami.

Myślę, że autor specjalnie nie nazwał miasta bo w każdym mieście europejskim są podobne problemy, niekiedy niemożliwe do rozwiązania.

Książka ładnie wydana, piękny język i sugestywne, piękne opisy przyrody, architektury zachęcają do sięgnięcia po nią. Polecam

Krystyna Borowicz, DKK w Chodzieży