Aktualności

Nowy, czytelniczy rok otwieramy w naszej bibliotece mocnym akcentem. W poniedziałkowe popołudnie zaprosiliśmy mieszkańców Chodzieży na spotkanie z Łukaszem Orbitowskim. Jest to wielokrotnie już nagradzany pisarz -ma na swoim koncie Paszport Polityki za książkę „Inna dusza”, a także Nagrodę Zajdla przyznawaną topowym twórcom literatury fantastycznej.

Orbitowski przez dłuższy czas kojarzony był głównie z fantastyką, nazywano go nawet  „polskim Kingiem”. W tej chwili, jak sam podkreśla w rozmowie, chciałby uniknąć jakiegokolwiek zaszufladkowania. Liczy się temat, liczy się pisanie. Nic sobie nie zakłada, nie planuje, trochę jak  Janek – bohater jego nowej powieści „Exodus”, idzie przez świat, ucieka przed dłuższymi przystankami i przyjmuje to co go spotka. Jeśli pojawi się temat, który ma w sobie tajemnicę – chwyta za niego i pisze.

Podczas spotkania autor szczerze i otwarcie  opowiadał o powstawaniu kolejnych książek, o swojej pokoleniowej relacji z ojcem i własnymi dziećmi. Uczestnikom spotkania zaprezentował się jako niesforny chłopak z krakowskiego Kazimierza, o łobuzerskim charakterze, który z nieśmiałością przyjmuje komplementy i w niebanalny, wnikliwy sposób analizuje świat – nie brakuje mu przy tym męskiej wrażliwości.

Po tak dobrym spotkaniu, nie pozostaje nic innego, jak zatopić się w lekturze jednej z książek Łukasza Orbitowskiego.