Create your own sidebar via Visual Composer with drag and drop tech, for almost all pages!
Aktualności
Młode pokolenie twórców gier
- 4 września 2024
- Posted by: Wojciech Kantorski
- Category: Aktualności
W miniony czwartek zakończyliśmy nasze wakacyjne warsztaty tworzenia gier komputerowych. Wpis ten będzie podsumowaniem wszystkiego co robiliśmy i o czym dyskutowaliśmy na zajęciach.
Po pierwsze – tworzenie gier, to nie tylko jeden konkretny rodzaj twórczości. Na stworzenie gry składa się bowiem wiele czynników. Można rzec, że twórca gier musi być zarówno pisarzem (ponieważ musi napisać fabułę), musi być także grafikiem (ponieważ gra wymaga grafiki), musi być kompozytorem (ponieważ gra wymaga muzyki) oraz oczywiście musi mieć pewien zmysł artystyczny, by to wszystko „ubrać w całość”, no i oczywiście musi być programistą, by umieć to zrobić. Istnieją oczywiście wielkie studia, które rolami się dzielą, jednak istnieje także wiele gier INDIE, czyli gier niezależnych tworzonych przez 1-3 osoby. W takim wypadku, tworząc samodzielnie trzeba być swoistym „człowiekiem renesansu”. Tworzenie gier nie jest więc zadaniem łatwym. Jak jednak poradzili sobie uczestnicy warsztatów? A no całkiem nieźle.
Dyskutowaliśmy o wielu zagadnieniach jak prawa autorskie, czy jakie możliwości mają młodzi twórcy przy wydawaniu własnej gry. Dowiedzieliśmy się jak można to zrobić i na jakie strony internetowe warto zajrzeć. Przyjrzeliśmy się zasobom, których można używać za darmo, no i przede wszystkim poznaliśmy kilka programów, które umożliwiają nam tworzenie gier BEZ ZNAJOMOŚCI PROGRAMOWANIA. Dlaczego to zaznaczamy? A no dlatego, by pokazać, że w dzisiejszych czasach wcale nie trzeba znać się na programowaniu (albo nie aż w takim stopniu), by móc coś stworzyć. Obecny świat oferuje wiele gotowych silników, dzięki którym możemy stworzyć własną grę bez konieczności – znajomości programowania.
A jakie programy poznaliśmy? A no było ich kilka.
– RPG Paper Maker
– RPG Maker 2003
– RPG Maker XP
– FPS Creator
– Gameguru Classic
Oczywiście programów umożliwiających tworzenie gier bez znajomości programowania jest więcej. My skupiliśmy się na tych powyżej. Jeżeli ktoś jest zainteresowany dokładnie czym są te programy to można sobie wpisać ich nazwy w google, ponieważ długo, by o nich opowiadać.
Tak czy inaczej uczestnicy warsztatów dzielnie mierzyli się z interfejsem i strukturą poszczególnych silników. Wyjaśniliśmy sobie pewne podstawy w korzystaniu z nich oraz stworzyliśmy kilka mniej lub bardziej ciekawych tworów, które oczywiście nie są pełnoprawnymi grami, ale raczej pokazem możliwości co dany program umie zrobić. Zaprezentowane zostały również gry, które powstały w tych konkretnych silnikach.
Dziękujemy raz jeszcze wszystkim uczestnikom.
A jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądały zajęcia to możecie obejrzeć naszą galerię zdjęć.