W wtorek 24 października br., cała biblioteka zamieniła się w wielkie biuro podróży. Każdy użytkownik biblioteki mógł odbyć „ciekawą podróż”. W Wypożyczalni dla dorosłych młodzież dowiedziała się jak prawidłowo rozbić obóz na łonie natury, rozpalić ognisko, a przede wszystkim przygotować się na wyprawę. Uczestnicy zabawy odgadywali również jakie przeznaczenie mają przedmioty ukryte w plecaku. Z grupa z Warsztatów Terapii Zajęciowej wybrała się na safari : jedno z zadań polegało na rozpoznawaniu zwierząt umieszczonych na dziedzińcu biblioteki przez lornetkę.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również  gra terenowa „Podróż z przygodami”, umiejscowiona w kilku punktach biblioteki oraz na dziedzińcu. Zadania były ze sobą ściśle powiązane. Uczestnicy musieli m.in. rozpoznać podróżnika po opisie, odnaleźć w książce miejsca, w których bywał, wyszukać ukryte na terenie biblioteki flagi. Najwięcej emocji wzbudziło zadanie polegające na  nauczeniu się zwrotów grzecznościowych w języku norweskim, portugalskim oraz węgierskim i zaprezentowanie ich pani Księgowej.

W Oddziale dla dzieci całe przedpołudnie odbywały się niezwykle interesujące warsztaty podróżnicze zorganizowane przez Pracownię Edukacyjną Wiatrak. Najmłodsi mogli w praktyczny sposób poznać uroki, tradycje i kulturę Iranu. Nauczyli się grzecznościowych powitań, parzenia herbaty oraz wyplatania dywanów.

W Czytelni młodzież spotkała się z lokalnymi pasjonatami podróżowania Joanną Łapacz i Pawłem Kujawą, którzy podzielili się wieloma wrażeniami i przeżytymi przygodami. Pokazali kolorowe zdjęcia i pamiątki z podróży. Uczestnicy z dużym zainteresowanie próbowali wydobyć dźwięk z egzotycznych instrumentów oraz robili sobie zdjęcia w czapeczkach z różnych rejonów świata. Na końcu uczestniczyli w internetowym quizie, przez który sprawdzili swoją nabytą na spotkaniu wiedzę. Po południu odbyło się spotkanie z podróżnikiem, autorem książki o Madagaskarze, Tomaszem Owsianym. Autor spędził na Madagaskarze dziewięć miesięcy, uczył dzieci języka francuskiego, przez ten czas zdążył poznać kulturę, mentalność, obyczaje oraz swobodne podejście do pracy i życia, mieszkańców.

W Dziale Multimedialnym  odbyła się prezentacja internetowych przewodników turystycznych, uczestnicy „odwiedzili” m.in. Włochy, Tunezję i wyspy greckie.

Tego dnia odwiedziło bibliotekę bardzo wiele osób, wszyscy dobrze się bawili i wychodzili bogatsi o nową wiedzę i radosne miny. Kolejna uczta kwartalna już w lutym J

Justyna Belter

MBP Chodzież